LLTSC hosted a hugely successful and prestigious Grade 3 Tournament last week, welcoming 282 players (juniors and adults) – plus spectators – from 29 counties across England and Wales, all of whom played some fantastic tennis. Our very own Ed Aveyard fought hard against Arran Trainer (currently ranked 44th in the country) to narrowly miss out in the Men’s Singles Final 6-3 6-3. And Eliza Pillinger beat fellow LLTSC member, Melina Espada, to take the U8 Girls trophy 11-9. The full finals results are as follows:

U8 BoysSamuel Atcheson (w)
vs
Harry Ness
Warwickshire

Staffordshire
10-4
U8 GirlsEliza Pillinger (w)
vs
Melinda Espada
Warwickshire

Warwickshire
11-9
U9 BoysAlexanda Krasnaslabodtsau (w)
vs
Sebastian Wood
Staffordshire

Warwickshire
7-5 8-6
U9 GirlsLeah Bush (w)
vs
Isla Turner
Northamptonshire

Warwickshire
7-1 7-0
U10 BoysLouis Stewart (w)
vs
Matthew Gardner
Yorkshire

Warwickshire
4-3 4-1
U10 GirlsT’nae Diamond Paisley (w)
vs
Tia Dhillon
Warwickshire

Derbyshire
4-2 4-2
U12 Boys Singles
Thomas Vale (w)
vs
Harry Cooper
Yorkshire

Derbyshire
6-3 6-1
U12 Boys DoublesFerran Redza & Will Cross (w)
vs
Harry Cooper & Joshua Coglan
Warwickshire/Leicestershire

Derbyshire/Staffordshire
6-3 7-6
U12 Girls SinglesAlexandra Moir (w)
vs
Elsie Jackson
Avon

Derbyshire
6-0 6-1
U12 Girls DoublesMolly Robinson & Elsie Jackson (w)
vs
Erin Passmore & Alexandra Moir
Yorkshire/Derbyshire

South Wales/Avon
6-4 6-3
U14 Boys SinglesCsongor Mar (w)
vs
Declan Griffiths
Warwickshire

Leicestershire
6-4 7-6
U14 Boys Singles B DrawOliver Noble (w)
vs
Louis Armstrong Brown
Leicestershire

Norfolk
4-0 0-1 (retired)
U14 Boys DoublesOliver Noble & Jack Minski (w)
vs
Finn Lester & Toby Christison
Leicestershire

Buckinghamshire/Leicestershire
7-6 6-3
U14 Girls SinglesAnna Coghlan (w)
vs
Cheyenne Fee
Staffordshire

Yorkshire
6-1 6-3
U14 Girls DoublesMolly Robinson & Cheyenne Fee (w)
vs
Shamiso Ndoro & Lily Doherty
Yorkshire

Essex/Berkshire
6-3 6-1
U16 Boys SinglesSam Thomas (w)
vs
Lleyton Scott
Northamptonshire

Yorkshire
6-2 6-1
U16 Boys DoublesMatthew Mckinnon & Toby Christison (w)
vs
Csongor Mar& George Adams
Leicestershire

Warwickshire
5-7 6-2 [1-0] 5
U16 Girls SinglesLouise Booker (w)
vs
Lily Harper
Suffolk

Lancashire
7-5 6-4
U16 Girls DoublesLouise Booker & Sophie Smith (w)
vs
Latesha Grant & Holly Grace Ashford
Suffolk/Warwickshire

Herefordshire & Worcestershire/Warwickshire
7-6 7-5
U18 Boys SinglesJack Pickering (w)
vs
Oliver Griffiths
Leicestershire

Leicestershire
6-2 6-2
U18 Boys DoublesOliver Griffiths & Jack Pickering (w)
vs
Dylan Sanghera & Luca Pow
Leicestershire

Leicestershire/Warwickshrie
6-3 4-0 (retired)
U18 Girls SinglesLouise Booker (w)
vs
Sophie Smith
Suffolk

Warwickshire
6-2 6-2
U18 Girls DoublesEleanor Widdows & Emily Barrett (w)
vs
Maisie Smith & Erin O’Boyle
Norfolk

Leicestershire
6-1 6-0
Men’s SinglesArran Trainor (w)
vs
Edward Aveyard
Warwickshire

Warwickshire
6-3 6-3
Men’s DoublesMatthew Mckinnon & Jack Pickering (w)
vs
Alex Watkinson & Oliver Palmer
Leicestershire

Norfolk
7-6 6-2
Women’s SinglesEmily Barrett (w)
vs
Lilia Boukikova
Norfolk

Leicestershire
6-3 7-5
Women’s DoublesLorelei Sanderson & Tegan Heaton (w)
vs
Eleanor Widdows & Emily Barrett
Hampshire/South Wales

Norfolk
6-2 6-4